jinekoloji.net

Kadın Sağlığı Arama Motoru

Doğru arama yapın, aradığınızı bulun...

jinekoloji.net Dr.Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmıştır.
       
       

Dikkat: Aşağıdaki yazının tüm hakları basılı yayın olarak saklıdır (© 28 Gün / Kadın Olmak-2003). Yazıyı veya yazının herhangi bir kısmını herhangi bir iletişim ortamında (internet, basın veya yerel ortamlar) kullanmadan önce Dr. Kağan Kocatepe'den izin almanız önerilir. Aksi durumlar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na muhalefet anlamına gelir.

Üreme Çağı Kanama Düzensizliklerinde Tanı ve Tedavi İşlemleri

Üreme çağında adet kanaması düzensizliklerine ve beklenmeyen kanamalara sık rastlanmakla beraber her durumda komple bir tıbbi değerlendirme muhtemel bazı ciddi durumların tanısının konarak tedavisinin yapılması açısından son derece önemlidir.

Tanı aşamasında jinekolojik muayene ve ultrasonografi tüm durumlarda başvurulan yöntemlerdir. Yine aktif cinsel yaşamı olan kadınlarda idrarda veya kanda yapılan gebelik testlerine hemen her durumda başvurulur. Hormonal dengesizlikten şüphelenilen durumlarda kanda hormon ölçümleri yapılır.

Gerekli durumlarda ve özellikle de 35 yaşından sonra düzensiz kanaması olan veya kanser riski yüksek olan kadınlara rahim iç tabakası örnekleme yöntemlerinden birine mutlaka başvurulur.

Histerosonografi, histeroskopi, MR, BT gibi yöntemler özel durumlarda uygulanan tanı yöntemleridir.

Gerekli durumlarda diğer branş hekimleriyle konsultasyon yapılır.

Tedavi etkene yönelik yapılır:

  • Kanamanın şiddetli olduğu durumlarda "kürtaj" tanı koydurucu olmakla beraber kanamayı durdurarak tedavi sağlar.
  • Doğum kontrol hapları, östrojen veya progesteron hormonu içerikli ilaçlar, diğer bazı hormonları içeren ilaçlar, antibiyotikler, anti inflamatuar özellikli ağrı kesiciler düzensiz kanama durumlarında en sık uygulanan ilaçlardır.
  • endometrial ablasyon adı verilen yöntem rahim iç tabakasının çeşitli yöntemlerle tahrip edilmesidir. Ülkemizde sık uygulanan bir yöntem olmamasına karşın rahimin alınmasını gerektiren bazı durumlarda kadının bu ameliyattan kurtulmasını sağlayabilir.
  • İlaç tedavisinin başarılı olmadığı veya kanser olasılığının dışlanamadığı durumlarda ameliyatla tedavi gerekebilir. Ailesini tamamlamış kadınlarda rahimin alınması bu durumlarda en sık başvurulan ameliyattır.© 2002 [ 9 AY 10 GÜN-Kitap: ISBN 975-6797-20-7 ]
© 2003 [28 Gün / Kadın Olmak- Kitap: ISBN 975-6797-46-0 ]
© 1999-2050 - Her hakkı Dr. Kağan Kocatepe'ye aittir.
Op. Dr. Kağan Kocatepe
>>Nispetiye Caddesi No:34
Levent / İstanbul>>