jinekoloji.net

Kadın Sağlığı Arama Motoru

Doğru arama yapın, aradığınızı bulun...

jinekoloji.net Dr.Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmıştır.
       
       

Dikkat: Aşağıdaki yazının tüm hakları basılı yayın olarak saklıdır (© 28 Gün / Kadın Olmak-2003). Yazıyı veya yazının herhangi bir kısmını herhangi bir iletişim ortamında (internet, basın veya yerel ortamlar) kullanmadan önce Dr. Kağan Kocatepe'den izin almanız önerilir. Aksi durumlar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na muhalefet anlamına gelir.

Çocukluk Çağında Vajinal Kanama

Yenidoğan döneminde anneden bebeğe geçen östrojen hormonlarının etkisiyle kız çocuklarında yaşamın ilk günlerinde vajinal kanama görülebilir. Bu, kısa süren ve selim tabiyatlı bir durum olarak kabul edilir.

Çocukluk çağı doğumdan ilk adet kanaması görülene kadar geçen zaman dilimini kapsar. İlk adet kanaması ortalama 12 yaşında görülür. İlk adet kanamasının 8 yaşından önce (veya meme gelişimi başlamadan önce) görülmesi durumunda hormonal bir bozukluk sözkonusu olabileceği gibi, kanamanın 16 yaşına kadar gerçekleşmemesi durumunda hormonal bir bozukluk dışında yapısal bazı kusurlar da (kızlık zarının tam kapalı olması ve kanın akmasına izin vermemesi, genital organların olmaması gibi) sözkonusu olabileceğinden mutlaka jinekolojik değerlendirme gerekir.

Çocukluk çağında vajinadan geldiği sanılan kanamanın kaynağı idrar yolları ve bağırsaklar da olabileceğinden "vajinal kanama" durumunda bu organların da Çocuk Hastalıkları ve Doğum Uzmanı tarafından dikkatlice değerlendirilmesi önemlidir.

Bu dönemde dış genital bölgede kaşınmaya neden olan herhangi bir durum bölge cildinin tahriş olmasına, çatlamasına ve kanamasına neden olabilir.

Kız çocuklar bedenlerinde kendilerine yeni olan herşeyi keşfetme çabasında çeşitli yabancı cisimleri bilmeden vajinalarına sokabilirler. Bu yabancı cisimler vajina içinde enfeksiyon yaratarak bazen kanlı olabilen kötü kokulu bir akıntıya neden olabilir. Tuvalet kağıdı parçaları kız çocuklarının vajinalarında en sık rastlanan yabancı cisimlerdir. Bu nedenle çocukluk çağı vajinal kanamalarında vajinada yabancı cisim olasılığı mutlaka araştırılır.

Genital bölgeye denk gelen darbeler bölgede kanamaya neden olabilirler. Bu tür durumlarda genellikle darbeye bağlı oluşan çürükler ve ağrı şikayeti mevcuttur.

Diğer nedenler arasında oldukça ender görülen iyi ve kötü huylu tümörler ve tedavi amacıyla kullanılan yüksek doz östrojen içerikli pomadların veya yanlışlıkla içilen östrojen içerikli ilaçların yan etkileri yer alır.

Ne yapılmalıdır?

Her yaş grubunda olduğu gibi çocukluk çağında da vajinal kanama belirtisinin jinekolog ve çocuk hastalıkları uzmanı tarafından dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi ve nedenin belirlenmesi son derece önemlidir. Tedavi nedene yönelik olarak düzenlenir.© 2002 [ 9 AY 10 GÜN-Kitap: ISBN 975-6797-20-7 ]
© 2003 [28 Gün / Kadın Olmak- Kitap: ISBN 975-6797-46-0 ]
© 1999-2050 - Her hakkı Dr. Kağan Kocatepe'ye aittir.
Op. Dr. Kağan Kocatepe
>>Nispetiye Caddesi No:34
Levent / İstanbul>>